Osvětlení zimního stadionu

Město Chrudim

Instalace osvětlení na zimních stadionech se potýká se specifickými podmínkami, které v běžných průmyslových odvětvích nenajdeme.

Na osvětlení kladou hlavně tyto požadavky:

  • V sezóně je na stadionech led, mimo sezonu slouží kulturním akcím nebo inline bruslařům. Rozdíly teplot prostředí jsou tedy velmi rozdílné.
  • Při zimním provozu jsou teplá svítidla trvale pokryta kondenzující vzdušnou vlhkostí.
  • Klíčová je rovnoměrnost osvětlení: ledová plocha musí být dokonale nasvětlena uprostřed i kolem mantinelů.
  • Provoz obvykle vyžaduje možnost různých světelných scén: pro televizní přenosy, pro zápasy, pro tréninky a bruslení veřejnosti atd.

Pro chrudimský stadion jsme použili svítidla doublepower ONE s vysokou účinností světelného toku a třídou ochrany krytu IP65. Díky unikátní konstrukci těla svítidel je pro dlouhodobou těsnost svítidel nutno těsnit pouze menší plochu na jejich bocích. S ohledem na dlouhodobé namáhání navíc vybíráme těsnící materiály se zpomalenou degradací.

Se zimními teplotami pod nulou a letními přes 40 °C v se svítidla doublepower vyrovnávají díky dobře řešenému teplotnímu managementu. Hliníkové tělo oddělené od elektroniky a umožňuje vysoce účinný odvod tepla. Zvolené vyzařovací charakteristiky svítidel doublepower zajišťují vysokou rovnoměrnost při všech světelných scénách po celé ledové ploše.

Zaměstnanci stadionu mají k dispozici komplexní systém správy a řízení osvětlení. Ovládání změn světelných scén je jednoduché a spolehlivé. Dodatečné energetické úspory generuje i nastavení logických skupin svítidel. Např. trénink pro žáky využívá jen část ledové plochy, a jen ta je tedy osvětlena.

V projektu jsme vystupovali jako subdodavatel světelné projekce a výroby svítidel pro společnost M&D Elektro, která zajistila dodávky elektro materiálu a celkovou realizaci projektu. Systém automatického řízení osvětlení a ovládání byl realizován ve spolupráci se společností Kybertec.