Rekonstrukce v extrémních podmínkách

Coca-Cola HBC Česká republika

Komplexní rekonstrukce osvětlení v extrémně náročných podmínkách provozu musela být provedena během 14denní odstávky v koordinaci s dalšími opravami probíhajícími v provozu.

Rekonstrukce se týkala provozu, v němž probíhá plnění lahví a další činnosti. Část prostor tvoří vodou pravidelně čištěný provoz s vysokou vzdušnou vlhkostí, někde se vyskytuje i horká pára. Vysoké nároky tudíž byly kladeny nejen na samotná svítidla, ale i na závěsné prvky (musely být nerezové) a samotnou elektroinstalaci. Provoz byl velmi hustě zastavěn přepravníky lahví, plnicími linkami a dalšími výrobními technologiemi. Přístup ke stropu byl tudíž značně problematický.

Vědomi si těchto speciálních podmínek, zástupci společnosti Coca-Cola HBC ČR přistupovali k výběrovému řízení na dodavatele osvětlení velmi uvážlivě. Měli jasně formulované požadavky na světelně-technické řešení z pohledu úrovně a rovnoměrnost osvětlení a celkových světelných podmínek. Hledali partnera, který nabídne spolehlivé, energeticky úsporné řešení s dlouhodobou udržitelností světelných parametrů a minimálními náklady na údržbu. Klíčová ale byla schopnost dodavatele vypořádat se s extrémními podmínkami instalace.

Do výrobní haly jsme instalovali LED svítidla. Rekonstruovali jsme elektroinstalaci a celý systém nouzového osvětlení (centrální záložní zdroj, nové protipožární rozvody). Světelnou soustavu jsme vybavili automatickým řízením podle denního světla. Instalovali jsme nové ovládací panely a zprovoznili různé světelné scény pro specifické výrobní plány, pochůzkové a orientační režimy. Řídicí systém běží na sběrnici DALI-KNX. Zaručuje jednoduché ovládání s možností změny počtu a rozmístění svítidel ve skupinách podle potřeb výroby. Umožňuje vizualizaci a poskytuje reporty spotřeby, chování, provozní doby a životnosti.