V čem je skutečná revoluce průmyslového LED osvětlení

Vysoká účinnost, mimořádná úspornost a mnohem delší životnost ve srovnání s konvenčními zdroji světla – to jsou tři důvody, proč se zdroje LED považují za revoluci v (průmyslovém) osvětlení. I my LED považujeme za revoluční vynález, ale z jiného důvodu.

Revoluce v průmyslovém osvětlení

 

Klasické světelné technologie naučily investory přemýšlet o osvětlení průmyslových objektů v horizontu několika let. Proč:

  • Běžné výbojky a zářivky dokázaly svítit jen něco mezi 10 000 a 25 000 hodinami (1–2,5 roku nepřetržitého provozu).
  • Cena zdrojů byla relativně nízká.
  • Také servis svítidel byl snadný: vadná zářivka či výbojka se prostě vyměnila, byť s trochou tělocviku vzhledem k dostupnosti průmyslových svítidel.

LED technologie situaci investorů radikálně změnily, a to k lepšímu i k horšímu.

  • Životnost svítidel se několikanásobně prodloužila. LED svítidlo s kvalitním zdrojem, dobře vyřešeným odvodem tepla i napájením odpracuje až 100 000 hodin s přijatelnou ztrátou světelného toku v čase.
  • Na druhou stranu se pořizovací ceny zdrojů a svítidel rapidně zvýšily.
  • Také servisní podmínky se zkomplikovaly. Kvůli vadnému komponentu je dnes nutno měnit celé svítidlo. U některých svítidel (doublepower k nim patří) sice lze vyměnit napáječ nebo část svítidla s LED zdroji, ne už ale samotné LED diody, protože jsou teplovodivými materiály spojeny s tělem svítidla. Roli hraje také fakt, že vývoj LED zdrojů je velmi rychlý, a tak než původní LED dioda po mnoha letech doslouží, nemusí už mít na trhu kompatibilního nástupce.

Novým myšlením ke světlým zítřkům

Popsané nevýhody LED technologií ale nemohou zpochybnit jejich potenciál. Jen je dnes z hlediska celkových nákladů na vlastnictví nutno přemýšlet o osvětlení, které bude fungovat i za 10 nebo 15 let, při zachování všech deklarovaných světelných a technických parametrů. Budiž řečeno, že výkon a odolnost současných špičkových LED svítidel tyto vize naplňují.

Můžete namítnout, že za pět let tu bude jiná, ještě úspornější technologie. Proč tedy přemýšlet v horizontu delším, když za pět let bude možno dnešní LED svítidla vyměnit za něco ještě úspornějšího.

Musíme si ale uvědomit, že dnešní LED svítidla jsou proti běžným zářivkovým nebo výbojkovým svítidlům úspornější o 60–90 %. Jestliže za pět let přijde technologie, která proti dnešním LED zdrojům ušetří (přežeňme to) 50 %, bude to jen 50 % z 10–40% spotřeby před instalací LED, tj. 5–20 % spotřeby dnešní. Investice do takového (navíc hypotetického) řešení se za pět let nevyplatí.

V doublepower jsme proto přesvědčeni, že skutečná LED revoluce spočívá v příležitosti

  • snížit dlouhodobé náklady na vlastnictví,
  • zbavit se starostí s poruchovostí a degradací kvality osvětlení a
  • vyhnout se investicím do další přestavby světelného systému

na dobu krásných 10 až 15 let.

Jsme Vám k dispozici, volejte +420 222 312 917! Kontaktní údaje