7 tipů na sjednání dobré záruky pro LED průmyslové osvětlení

Podlehnout kouzlu obchodníka s průmyslovým osvětlením a uvěřit v dokonalost jeho produktů není pro laika nic zvlášť složitého. O to pečlivěji je třeba číst záruční podmínky. Vágní, děravé nebo nesrozumitelné – snadno způsobí, že vaše představy o návratnosti investic rychle vezmou zasvé.

Ilustrační obrázek záruční podmínky LED průmyslové osvětlení

 

Bohužel, záruční podmínky pro LED průmyslová svítidla někdy vágní, děravé a nesrozumitelné jsou. Jak ukazuje následující příklad, chrání pak víc dodavatele než zákazníka.

Příklad z praxe

Před třemi lety narazil jeden z našich obchodníků u svého zákazníka na nabídku neznámých konkurenčních svítidel. Aby o nich zjistil víc, vypátral referenční instalaci – obří pekárnu zásobující celý kraj chlebem —, do firmy zavolal a zeptal se na zkušenosti se svítidly. Dozvěděl se, že během necelého roku provozu se několik svítidel porouchalo, dodavatel je ale k úplné spokojenosti zákazníka vyměnil. Spokojenost budila i dlouhá záruční doba, kterou jim na svítidla poskytl.

O dva roky později vyrazil do stejné společnosti jiný náš obchodník, aniž by o dřívějším kontaktu věděl. A slyšel už trochu jiný příběh. První rok šlo opravdu všechno jako po másle. Rok na to ale počet poruch vzrostl a ve třetím roce provozu se vyskytl u téměř 30 % instalovaných svítidel. Vážně hrozilo, že rozpadající se plastová těla svítidel začnou přispívat ke křupavosti pečiva.

Zděšený zákazník uplatňoval svou záruku, dodavatel se ale začal vymlouvat, že podmínky provozu neodpovídají předpokladům, svítidla pracují ve vyšších teplotách, větší prašnosti atd. Došlo ke sporům a tahanicím. Dlouhá, ale obecně formulovaná záruka přinesla víc škod než užitku.

Doba záruky není všechno. Zkoumejte technické aspekty, ptejte se, požadujte objektivní fakta.

Na co byste si měli dát pozor

Doporučíme vám 7 věcí, na které byste si měli kolem záruk dobře posvítit.

  • Požadujte, aby záruční podmínky pokrývaly náhradní teplotu chromatičnosti a hlavně úbytek světelného toku v čase. Jsou požadované světelné podmínky garantovány během celé doby záruky
  • Ujistěte se, že tvrzení dodavatele ohledně ztráty světelného toku odpovídá testům daného svítidla. Nechejte si předložit test report výrobce LED čipů použitých ve svítidle a údaje porovnejte.
  • Ujistěte se, že garantované hodnoty doby životnosti a ztráty světelného toku v čase platí pro reálné teploty ve vašem provozu. Nechejte si vysvětlit, jaký je teplotní management svítidla a při jakých teplotách budou pracovat LED čipy a napáječe právě ve vašem provozu.
  • Ujistěte se, že záruka kryje i LED napáječe. Požádejte o technický list výrobce napáječů a podívejte se na jejich životnost, resp. míru poruchovosti v konkrétních (opět především teplotních) podmínkách.
  • Vyjasněte si, zda záruka kryje servisní zásah v místě, výměnu porouchaných nebo amortizovaných svítidel a potřebnou mechanizaci (např. vysokozdvižné plošiny).
  • Ujistěte se, že záruční podmínky nejsou omezeny dobou provozu (svícení) vašich svítidel.
  • Trvejte na přesném, jasném a i laikovi srozumitelném znění záručních podmínek. Nechejte si vysvětlit všechno, čemu nerozumíte (jste zákazník) a nebojte se požadovat, aby dodavatel svá tvrzení doložil.

Čip není svítidlo

Mějte na paměti, že všechny údaje o životnosti LED svítidel se vždy vztahují na celou světelnou soustavu, protože LED čipy ve svítidle nelze měnit. Údaj o životnosti LED čipů tedy neříká nic o životnosti samotného svítidla. Přitom kvalita svítidla má na životnost LED čipů velký vliv. Pokud budou LED čipy dobře chlazeny, vydrží, pokud ne, přestanou svítit velmi brzy.

Životnost svítidla ovlivní také optika (a její degradace), drivery (a jejich životnost), kvalita přechodu mezi systémovou deskou a chladičem, kvalita teplovodivého materiálu a v neposlední řadě pečlivost údržby (tj. i nároky na ni). Ověřte si, zda je deklarovaná životnost podmíněna např. častým čištěním chladiče. Ano? Pak musíte mít i plošinu, abyste se ke svítidlům dostali. Anebo si vyberte chytřejší výrobky, o které se tolik starat nemusíte.

Do boje!

Že sjednání vyvážené záruky není jen tuzemským problémem, dokládají zahraniční iniciativy vystupující proti pochybným praktikám dodavatelů LED osvětlení (anglicky):

LUX’s Campaign for Fairer Warranties
LED manufacturers write warranties to suit themselves. So write your own, says Sainsbury’s

Jsme Vám k dispozici, volejte +420 222 312 917! Kontaktní údaje